Sajtóközlemény
Az elmúlt napokban Hadházy Ákos országgyűlési képviselő Facebook oldalán a Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zártkörűen Működő Részvénytársaságról, az ott kezdett és ma is folyó tudományos kutatásokról lekicsinylő, valótlan és tendenciózus közlemény jelent meg, melyet több sajtótermék is átvett – de nem jártak utána, hogy Hadházy igazat írt-e. Márpedig képviselő úr közleménye részeiben és egészében is valótlan. Látható célja a lejáratás, valamint, hogy magának politikai tőkét kovácsoljon – miközben nem törődik azzal, hogy politikai céljai elérése érdekében besározza a magyar tudományosságot, a mezőgazdasági alapkutatásokat, az alkalmazott kutatásokat és az abban részt vevő tudósok, egyetemek, más szervezetek nevét és munkáját. Képviselő úr tetteiért kezdeményezzük a felelősségre vonását, a valóság közzétételét pedig az érintett lapoktól sajtóhelyreigazítás keretében kérelmezzük, de a jogi eljárások mellett legalább olyan fontos a közvélemény objektív tájékoztatása, melyre az alábbi sajtóközleményt bocsájtjuk ki.
A korabeli Szent István Egyetem, vagyis a mai Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, a NAIK Erdészeti Tudományos Intézete, vagyis a mai Soproni Egyetem ERTI Erdészeti Tudományos Intézete, a Debreceni Egyetem, a Gabonakutató Nonprofit Kft és részvénytársaságunk létrehozta a Pannon Breeding Programot. A projekt 2017. augusztus 18-án kezdődött és 2021. szeptember 30-ig tartott – jelenleg a fenntartási időszak zajlik. A 4 év során 22 kutatási téma és kutatócsoport a fenti célt szem előtt tartva összesen mintegy 160 kutató bevonásával olyan növényekkel kísérletezett és olyan technológiákat, módszereket fejlesztett ki, amelyek a Pannon régió növényeinek genetikai állományát hivatottak megőrizni és fenntartani. Így kísérelnek meg a tudomány és a gazdaság szereplői egymással összefogva jó válaszokat adni a mindenki által megtapasztalt klímaváltozásra. A program során számos tapasztalt és nemzetközileg is elismert egyetemi professzor – köztük dékánok és rektorok – és egyetemi kutató gyakorló mezőgazdasági szakember bevonásával számos közzétett és regisztrált kutatási eredményt – termékeket, technológiákat és tudományos eredményeket – hoztak létre, melyek visszaellenőrizhetőek, dokumentáltak és hasznosak. Többek között több mint 10 regisztrált növényfajta oltalommal érintett új termék jött létre, emellett új technológiák, rézsű- és legelőgyepesítéshez használt magkeverékek keletkeztek, emellett energetikai területen és fitoremediációs területen közvetlenül is hasznosuló tudományos eredmények és technológiák jöttek létre. Ezek jelentős hányadát a Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Innovációs Hivatal kutatás-fejlesztésként minősítette.
A projekt végrehajtását a pályázatban meghatározott szervek, valamint az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság (EUTAF) folyamatosan ellenőrizték, és a konzorcium minden kötelezettségét az előírások szerint teljesítette. Csak hogy világos legyen: részvénytársaságunk nem kapott 1, 6 mdrFt-ot, mert azt a teljes csoport, az egyetemek, kutatóintézetek és a többi résztvevők együttesen kapták. Szó sincs arról, hogy a pénzen – a célokat megkerülve – vetőgépet meg műtrágyaszórót vettünk, hiszen részvénytársaságunknak már akkor is 11 vetőgépe és 3 műtrágyaszórója volt. Hogy a többi hamis állításról már ne is beszéljünk. Ez is jól példázza képviselő úr hamisítását.
Minden elérhetőségeinken bármely érdeklődőnek állunk szíves rendelkezésére, hogy a tudományos kutatási projekt eredményeiről beszámoljunk. Emellett a kutatások folytatása a terveink között szerepel, ennek érdekében folyamatos egyeztetés zajlik a MATE-val és a Kazah Mezőgazdasági Minisztériummal. Néhány hete kazah delegáció járt a TM Zrt. szántóföldjén, hogy az együttműködés részleteit egyeztessék.
A többéves, a társadalmi hasznosságú munka degradálása, a kutatók minősítése – különösen alapvető tudományos és módszertani ismeretek nélkül – káros és minden résztvevőre ártalmas.
Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt.
Tel: +36 56 886-390
Email cím: info@tmrt.hu
Webcím: www.tmrt.hu